Грос Гренау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Гренау
Црква во Грос Гренау
Црква во Грос Гренау
Грб на Грос Гренау
Грос Гренау is located in Германија
Грос Гренау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Ханс Георг Вајскихел (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,9 км2
Надм. височина 7 м
Население 3.757 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 767 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23627
Повик. бр. 04509
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Грос Гренау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°48′1″N 10°45′14″E / 53.80028° СГШ; 10.75389° ИГД / 53.80028; 10.75389Координати: 53°48′1″N 10°45′14″E / 53.80028° СГШ; 10.75389° ИГД / 53.80028; 10.75389

Грос Гренау (германски: Groß Grönau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)