Алт Мелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алт Мелн
Грб на Алт Мелн
Алт Мелн во рамките на Германија
Алт Мелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Ина Хане
Основни податоци
Површина 6,44 км2
Надм. височина 22 м
Население 858 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23881
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Алт Мелн во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°37′17″N 10°39′30″E / 53.62139° СГШ; 10.65833° ИГД / 53.62139; 10.65833Координати: 53°37′17″N 10°39′30″E / 53.62139° СГШ; 10.65833° ИГД / 53.62139; 10.65833

Алт Мелн (германски: Alt Mölln) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)