Бек (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бек (Германија)
Поглед кон Бек
Поглед кон Бек
Поглед кон Бек
Грб на Бек (Германија)
Бек (Германија) во рамките на Германија
Бек (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Мартин Фишер
Основни податоци
Површина 4,3 км2
Надм. височина 38 м
Население 889 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23909
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-
lauenburgische-seen.de
Местоположба на Бек (Германија) во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°42′41″N 10°46′57″E / 53.71139° СГШ; 10.78250° ИГД / 53.71139; 10.78250Координати: 53°42′41″N 10°46′57″E / 53.71139° СГШ; 10.78250° ИГД / 53.71139; 10.78250

Бек (германски: Bäk) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)