Брунсторф

Координати: 53°29′34″N 10°25′31″E / 53.49278° СГШ; 10.42528° ИГД / 53.49278; 10.42528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунсторф
Црква во Брунсторф
Црква во Брунсторф
Црква во Брунсторф
Грб на Брунсторф
Брунсторф во рамките на Германија
Брунсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Херман Техау
Основни податоци
Површина 13,76 км2
Надм. височина 47 м
Население 727 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21524
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Брунсторф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′34″N 10°25′31″E / 53.49278° СГШ; 10.42528° ИГД / 53.49278; 10.42528

Брунсторф (германски: Brunstorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)