Прејди на содржината

Рицерау

Координати: 53°39′52″N 10°34′7″E / 53.66444° СГШ; 10.56861° ИГД / 53.66444; 10.56861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рицерау
Куќа во Рицерау
Куќа во Рицерау
Куќа во Рицерау
Грб на Рицерау
Рицерау во рамките на Германија
Рицерау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Манфред Ризел
Основни податоци
Површина 11,11 км2
Надм. височина 38 м
Население 299 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23896
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Рицерау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°39′52″N 10°34′7″E / 53.66444° СГШ; 10.56861° ИГД / 53.66444; 10.56861

Рицерау (германски: Ritzerau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)