Касебург

Координати: 53°34′2″N 10°24′59″E / 53.56722° СГШ; 10.41639° ИГД / 53.56722; 10.41639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Касебург
Објект од 18 век, обновени во 1923 година по пожар
Објект од 18 век, обновени во 1923 година по пожар
Објект од 18 век, обновени во 1923 година по пожар
Грб на Касебург
Касебург во рамките на Германија
Касебург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Ханс-Јоахим Флигер
Основни податоци
Површина 7,89 км2
Надм. височина 45 м
Население 583 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 22929
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Касебург во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°34′2″N 10°24′59″E / 53.56722° СГШ; 10.41639° ИГД / 53.56722; 10.41639

Касебург (германски: Kasseburg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)