Фицен

Координати: 53°30′N 10°39′E / 53.500° СГШ; 10.650° ИГД / 53.500; 10.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фицен
Грб на Фицен
Фицен во рамките на Германија
Фицен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Мартин Фос
Основни податоци
Површина 9,11 км2
Надм. височина 25 м
Население 372 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Фицен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°30′N 10°39′E / 53.500° СГШ; 10.650° ИГД / 53.500; 10.650

Фицен (германски: Fitzen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)