Прејди на содржината

Јулиусбург

Координати: 53°25′N 10°30′E / 53.417° СГШ; 10.500° ИГД / 53.417; 10.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулиусбург
Заедницата во Јулиусбург
Заедницата во Јулиусбург
Заедницата во Јулиусбург
Јулиусбург во рамките на Германија
Јулиусбург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Екхард Порт
Основни податоци
Површина 6,04 км2
Надм. височина 31 м
Население 170 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04153
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Јулиусбург во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°25′N 10°30′E / 53.417° СГШ; 10.500° ИГД / 53.417; 10.500

Јулиусбург (германски: Juliusburg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)