Хафекост

Координати: 53°32′29″N 10°28′34″E / 53.54139° СГШ; 10.47611° ИГД / 53.54139; 10.47611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хафекост
Хафекост во рамките на Германија
Хафекост
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Јирген Хелтиг
Основни податоци
Површина 5,91 км2
Надм. височина 44 м
Население 188 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Хафекост во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°32′29″N 10°28′34″E / 53.54139° СГШ; 10.47611° ИГД / 53.54139; 10.47611

Хафекост (германски: Havekost) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)