Прејди на содржината

Грабау (Лауенбург)

Координати: 53°30′52″N 10°31′15″E / 53.51444° СГШ; 10.52083° ИГД / 53.51444; 10.52083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грабау
Грб на Грабау
Грабау (Лауенбург) во рамките на Германија
Грабау (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Херберт Дивигер
Основни податоци
Површина 4,1 км2
Надм. височина 38 м
Население 347 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Грабау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°30′52″N 10°31′15″E / 53.51444° СГШ; 10.52083° ИГД / 53.51444; 10.52083

Грабау (германски: Grabau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)