Белау (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белау
Грб на Белау
Белау (Лауенбург) во рамките на Германија
Белау (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Фрауке Алпен
Основни податоци
Површина 6,50 км2
Надм. височина 36 м
Население 217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23881
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Белау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°37′N 10°37′E / 53.617° СГШ; 10.617° ИГД / 53.617; 10.617Координати: 53°37′N 10°37′E / 53.617° СГШ; 10.617° ИГД / 53.617; 10.617

Белау (германски: Bälau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)