Мустин (Рацебург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мустин (Лауенбург))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мустин
Црква во Мустин
Црква во Мустин
Грб на Мустин
Мустин (Рацебург) is located in Германија
Мустин (Рацебург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Хартвиг Берг
Основни податоци
Површина 11,88 км2
Надм. височина 46 м
Население 700 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04546
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Мустин во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°41′N 10°53′E / 53.683° СГШ; 10.883° ИГД / 53.683; 10.883Координати: 53°41′N 10°53′E / 53.683° СГШ; 10.883° ИГД / 53.683; 10.883

Мустин (германски: Mustin) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)