Зирксфелде

Координати: 53°40′N 10°30′E / 53.667° СГШ; 10.500° ИГД / 53.667; 10.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зирксфелде
Грб на Зирксфелде
Зирксфелде во рамките на Германија
Зирксфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Герхард Петерс
Основни податоци
Површина 8,63 км2
Надм. височина 56 м
Население 332 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Зирксфелде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′N 10°30′E / 53.667° СГШ; 10.500° ИГД / 53.667; 10.500

Зирксфелде (германски: Sirksfelde) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)