Зандеснебен-Нусе

Координати: 53°40′59″N 10°30′00″E / 53.683° СГШ; 10.500° ИГД / 53.683; 10.500
Од Википедија — слободната енциклопедија

Зандеснебен-Нусе (германски: Sandesneben-Nusse) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Зандеснебен. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Зандеснебен и Нусе.

Знаме на Зандеснебен-Нусе

Општинската заедница Зандеснебен-Нусе се состои од следниве општини:

 1. Дуфензе
 2. Гринау
 3. Грос Боден
 4. Грос Шенкенберг
 5. Клинкраде
 6. Коберг
 7. Кизен
 8. Лабенц
 9. Ланкау
 1. Линау
 2. Лихов
 3. Нусе
 4. Пантен
 5. Погензе
 6. Рицерау
 7. Зандеснебен
 8. Шипхорст
 9. Шенберг
 1. Ширензелен
 2. Зибенбојмен
 3. Зирксфелде
 4. Штајнхорст
 5. Штубен
 6. Валксфелде
 7. Венторф (Зандеснебен)

53°40′59″N 10°30′00″E / 53.683° СГШ; 10.500° ИГД / 53.683; 10.500