Зандеснебен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зандеснебен (германски: Sandesneben) — поранешна општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Зандеснебен. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Нусе и ја создале општинската заедница Зандеснебен-Нусе.

Општинската заедница Зандеснебен се состоела од следниве општини:

 1. Гринау
 2. Грос Боден
 3. Грос Шенкенберг
 4. Клинкраде
 5. Лабенц
 6. Линау
 7. Лихов
 8. Зандеснебен
 1. Шипхорст
 2. Шенберг
 3. Ширензелен
 4. Зибенбојмен
 5. Зирксфелде
 6. Штајнхорст
 7. Штубен
 8. Венторф (Зандеснебен)

Координати: 53°40′59″ N; 10°30′00″ E / 53.683° СГШ; 10.500° ИГД / 53.683; 10.500