Нусе (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нусе (германски: Nusse) — поранешна општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Нусе. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Зандеснебен и ја создале општинската заедница Зандеснебен-Нусе.

Знаме на Нусе

Општинската заедница Нусе се состоела од следниве општини:

  1. Дуфензе
  2. Коберг
  3. Кизен
  4. Ланкау
  5. Нусе
  6. Пантен
  7. Погензе
  8. Рицерау
  9. Валксфелде

Координати: 53°40′01″ N; 10°34′59″ E / 53.667° СГШ; 10.583° ИГД / 53.667; 10.583