Лангбалиг (амт)

Координати: 54°48′00″N 9°37′59″E / 54.800° СГШ; 9.633° ИГД / 54.800; 9.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија - административна мапа за локација
Грб на општината Лангбалиг
Грб на општината Лангбалиг
Германија - административна мапа за локација

Лангбалиг (германски: Langballig) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лангбалиг.

Општинската заедница Лангбалиг се состои од следниве општини:

  1. Долеруп
  2. Грундхоф
  3. Лангбалиг
  4. Мункбраруп
  5. Рингсберг
  6. Вес
  7. Вестерхолц

54°48′00″N 9°37′59″E / 54.800° СГШ; 9.633° ИГД / 54.800; 9.633