Лангбалиг

Координати: 54°47′56″N 9°38′15″E / 54.79889° СГШ; 9.63750° ИГД / 54.79889; 9.63750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангбалиг
Велепоседнички дом „Фрајенвилен“ во Лангбалиг
Велепоседнички дом „Фрајенвилен“ во Лангбалиг
Велепоседнички дом „Фрајенвилен“ во Лангбалиг
Грб на Лангбалиг
Лангбалиг во рамките на Германија
Лангбалиг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Лангбалиг
Градоначалник Петер Дитрих Хенингсен
Основни податоци
Површина 15,42 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.590 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24977
Повик. бр. 04636
Портал www.langballig.de
Местоположба на Лангбалиг во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°47′56″N 9°38′15″E / 54.79889° СГШ; 9.63750° ИГД / 54.79889; 9.63750

Лангбалиг (германски: Langballig; дански: Langballe) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу Балтичкото Море, околу 13 километри источно од Фленсбург.

Општината претставува седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]