Даневерк

Координати: 54°28′0″N 9°30′0″E / 54.46667° СГШ; 9.50000° ИГД / 54.46667; 9.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Даневерк
Улица во Даневерк
Улица во Даневерк
Улица во Даневерк
Грб на Даневерк
Даневерк во рамките на Германија
Даневерк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Херман Бил
Основни податоци
Површина 16,65 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.150 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24867
Повик. бр. 04621
Портал www.haddeby.de
Местоположба на Даневерк во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°28′0″N 9°30′0″E / 54.46667° СГШ; 9.50000° ИГД / 54.46667; 9.50000

Даневерк (германски: Dannewerk; дански: Dannevirke) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Именувана е по историските дански утврдувања „Даневирке“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)