Штапел (Шлезвиг-Фленсбург)

Координати: 54°31′N 9°43′E / 54.517° СГШ; 9.717° ИГД / 54.517; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штапел
Грб на Штапел
Штапел во рамките на Германија
Штапел
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Месни единици 2
Основни податоци
Површина 32,66 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.833 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 25868, 25879
Повик. бр. 04883
Местоположба на Штапел во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°43′E / 54.517° СГШ; 9.717° ИГД / 54.517; 9.717

Штапел (германски: Stapel) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Била создадена на 1 март 2018 година со спојување на поранешните општини Нордерштапел и Зидерштапел.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со општините Зидерхефт, Худе, Швабштет, Зет и Драге во округот Северна Фризија (на запад), со општините Хенштет, Бергеверден, Холингштет и Делфе во округот Дитмаршен и со општините Ерфде, Мегердорф и Бергенхузен во округот Шлезвиг-Фленсбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Штапел се состои од местата Нордерштапел (767 жители) и Зидерштапел (1.001 жител).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]