Штолтебил

Координати: 54°41′45″N 9°52′35″E / 54.69583° СГШ; 9.87639° ИГД / 54.69583; 9.87639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штолтебил
Замок во Штолтебил
Замок во Штолтебил
Замок во Штолтебил
Грб на Штолтебил
Штолтебил во рамките на Германија
Штолтебил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Ханс-Јирген Швагер (KWS)
Основни податоци
Површина 16,40 км2
Надм. височина 28 м
Население 690 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24409
Повик. бр. 04643
Портал www.stoltebuell.de
Местоположба на Штолтебил во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°41′45″N 9°52′35″E / 54.69583° СГШ; 9.87639° ИГД / 54.69583; 9.87639

Штолтебил (германски: Stoltebüll; дански: Stoltebøl) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)