Фардорф

Координати: 54°30′N 9°35′E / 54.500° СГШ; 9.583° ИГД / 54.500; 9.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фардорф
Противпожарна станица во Фардорф
Противпожарна станица во Фардорф
Противпожарна станица во Фардорф
Грб на Фардорф
Фардорф во рамките на Германија
Фардорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Франк Амајс (ДХС)
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 30 м
Население 2.575 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 215 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24857
Повик. бр. 04621
Портал www.fahrdorf.de
Местоположба на Фардорф во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°30′N 9°35′E / 54.500° СГШ; 9.583° ИГД / 54.500; 9.583

Фардорф (германски: Fahrdorf; дански: Fartorp) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Го добила името од фериботот кој некогаш поминувал низ Шлај, а денес е прикажан на општинскиот грб. Западно од Фардорф се наоѓа древната викиншка населба Хедеби.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)