Штруксдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штруксдорф
Црква во Штруксдорф
Црква во Штруксдорф
Црква во Штруксдорф
Грб на Штруксдорф
Штруксдорф во рамките на Германија
Штруксдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Георг Лас
Основни податоци
Површина 13,39 км2
Надм. височина 19 м
Население 643 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24891
Повик. бр. 04623
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Штруксдорф во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°39′E / 54.617° СГШ; 9.650° ИГД / 54.617; 9.650Координати: 54°37′N 9°39′E / 54.617° СГШ; 9.650° ИГД / 54.617; 9.650

Штруксдорф (германски: Struxdorf; дански: Strukstrup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)