Рабенхолц

Координати: 54°43′0″N 9°54′0″E / 54.71667° СГШ; 9.90000° ИГД / 54.71667; 9.90000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рабенхолц
Замок во Рабенхолц
Замок во Рабенхолц
Замок во Рабенхолц
Грб на Рабенхолц
Рабенхолц во рамките на Германија
Рабенхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Јерг Тет-Мајнтс (AfWG)
Основни податоци
Површина 5,8 км2
Надм. височина 19 м
Население 279 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24395
Повик. бр. 04643
Портал www.amt-geltingerbucht.de
Местоположба на Рабенхолц во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′0″N 9°54′0″E / 54.71667° СГШ; 9.90000° ИГД / 54.71667; 9.90000

Рабенхолц (германски: Rabenholz; дански: Ravnholt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)