Прејди на содржината

Еферзе

Координати: 54°42′23″N 9°26′10″E / 54.70639° СГШ; 9.43611° ИГД / 54.70639; 9.43611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еферзе
Црква во Еферзе
Црква во Еферзе
Црква во Еферзе
Грб на Еферзе
Еферзе во рамките на Германија
Еферзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Еферско Езеро
Градоначалник Ханс-Хајнрих Јенсен-Хансен (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,35 км2
Надм. височина 31 м
Население 3.465 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24987–24988
Повик. бр. 04630 & 04638
Портал www.amtoeversee.de
Местоположба на Еферзе во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°42′23″N 9°26′10″E / 54.70639° СГШ; 9.43611° ИГД / 54.70639; 9.43611

Еферзе (германски: Oeversee; дански: Oversø) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 10 километри јужно од Фленсбург. Општината Еферзе била споена со Занкелмарк на 1 март 2008 година. Сепак, новата општината била именувана Еферзе.

Областа била место на многу битки помеѓу Германите и Данците. Селото Еферзе, како и Занкелмарк, биле сведоци на битка помеѓу австриските и данските сили во Втората шлезвишка војна на 6 февруари 1864 година. Сè уште се одржуваат годишни комеморативни служби за настанот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)