Прејди на содржината

Занкелмарк

Од Википедија — слободната енциклопедија

Занкелмарк (германски: Sankelmark) — село и поранешна општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 8 километри јужно од градот Фленсбург. Во близина на селото се одржала истоимената битка за време на Втората шлезвишка војна (1864). Од 1 март 2008 година е дел од општината Еферзе.

Грб на поранешната општина Занкелмарк