Херуп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херуп
Грб на Херуп
Херуп is located in Германија
Херуп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Јоахим Јанке
Основни податоци
Површина 18,15 км2
Надм. височина 5 м
Население 619 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24980
Повик. бр. 04639
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Херуп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°43′N 9°5′E / 54.717° СГШ; 9.083° ИГД / 54.717; 9.083Координати: 54°43′N 9°5′E / 54.717° СГШ; 9.083° ИГД / 54.717; 9.083

Херуп (германски: Hörup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)