Елингштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елингштет
Грб на Елингштет
Елингштет во рамките на Германија
Елингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Петра Баргер-Нилсен (AWGE)
Основни податоци
Површина 21,49 км2
Надм. височина 12 м
Население 736 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24870
Повик. бр. 04627
Портал www.ellingstedt.de
Местоположба на Елингштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°29′N 9°24′E / 54.483° СГШ; 9.400° ИГД / 54.483; 9.400Координати: 54°29′N 9°24′E / 54.483° СГШ; 9.400° ИГД / 54.483; 9.400

Елингштет (германски: Ellingstedt; дански: Ellingsted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)