Шалби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шалби
Црква во Шалби
Црква во Шалби
Црква во Шалби
Грб на Шалби
Шалби во рамките на Германија
Шалби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Екхард Шредер
Основни податоци
Површина 24,99 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.573 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24882
Повик. бр. 04622
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Шалби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°33′N 9°38′E / 54.550° СГШ; 9.633° ИГД / 54.550; 9.633Координати: 54°33′N 9°38′E / 54.550° СГШ; 9.633° ИГД / 54.550; 9.633

Шалби (германски: Schaalby; дански: Skålby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)