Шнаруп-Тумби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шнаруп-Тумби
Шнаруп-Тумби во рамките на Германија
Шнаруп-Тумби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Среден Ангелн
Градоначалник Мартин Томсен
Основни податоци
Површина 10,72 км2
Надм. височина 31 м
Население 544 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24891
Повик. бр. 04623
Портал amt-satrup.de
Местоположба на Шнаруп-Тумби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°38′49″N 9°39′25″E / 54.64694° СГШ; 9.65694° ИГД / 54.64694; 9.65694Координати: 54°38′49″N 9°39′25″E / 54.64694° СГШ; 9.65694° ИГД / 54.64694; 9.65694

Шнаруп-Тумби (германски: Schnarup-Thumby; дански: Snarup-Tumby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)