Вагерсрот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вагерсрот
Административна зграда во Вагерсрот
Административна зграда во Вагерсрот
Административна зграда во Вагерсрот
Грб на Вагерсрот
Вагерсрот во рамките на Германија
Вагерсрот
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Георг Хансен
Основни податоци
Површина 5,64 км2
Надм. височина 31 м
Население 214 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Вагерсрот во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°48′E / 54.667° СГШ; 9.800° ИГД / 54.667; 9.800Координати: 54°40′N 9°48′E / 54.667° СГШ; 9.800° ИГД / 54.667; 9.800

Вагерсрот (германски: Wagersrott; дански: Vogsrød) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)