Прејди на содржината

Золеруп

Координати: 54°34′N 9°19′E / 54.567° СГШ; 9.317° ИГД / 54.567; 9.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Золеруп
Мост во Золеруп
Мост во Золеруп
Мост во Золеруп
Грб на Золеруп
Золеруп во рамките на Германија
Золеруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Градоначалник Ханс-Петер Нисен
Основни податоци
Површина 12,98 км2
Надм. височина 9 м
Население 485 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24852
Повик. бр. 04625, 04609, 04607
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Золеруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°19′E / 54.567° СГШ; 9.317° ИГД / 54.567; 9.317

Золеруп (германски: Sollerup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)