Ерфде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерфде
Црква во Ерфде
Црква во Ерфде
Грб на Ерфде
Ерфде is located in Германија
Ерфде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Јирген Швацина
Основни податоци
Површина 33,95 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.946 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24803
Повик. бр. 04333
Портал www.kropp.de
Местоположба на Ерфде во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°18′38″N 9°19′5″E / 54.31056° СГШ; 9.31806° ИГД / 54.31056; 9.31806Координати: 54°18′38″N 9°19′5″E / 54.31056° СГШ; 9.31806° ИГД / 54.31056; 9.31806

Ерфде (германски: Erfde; дански: Ervde) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)