Линдевит

Координати: 54°41′50″N 9°11′47″E / 54.69722° СГШ; 9.19639° ИГД / 54.69722; 9.19639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдевит
Спомен-плоча во Линдевит
Спомен-плоча во Линдевит
Спомен-плоча во Линдевит
Грб на Линдевит
Линдевит во рамките на Германија
Линдевит
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Рајнхард Фридриксен
Основни податоци
Површина 53,27 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.952 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24969
Повик. бр. 04604 и 04673
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Линдевит во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°41′50″N 9°11′47″E / 54.69722° СГШ; 9.19639° ИГД / 54.69722; 9.19639

Линдевит (германски: Lindewitt; дански: Lindved) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)