Рабел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рабел
Замок во Рабел
Замок во Рабел
Замок во Рабел
Грб на Рабел
Рабел во рамките на Германија
Рабел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Хелмут Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,84 км2
Надм. височина 12 м
Население 620 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24376
Повик. бр. 04642
Портал www.rabel-ostsee.de
Местоположба на Рабел во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°41′40″N 9°57′9″E / 54.69444° СГШ; 9.95250° ИГД / 54.69444; 9.95250Координати: 54°41′40″N 9°57′9″E / 54.69444° СГШ; 9.95250° ИГД / 54.69444; 9.95250

Рабел (германски: Rabel; дански: Rabøl) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)