Масхолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масхолм
Пристаништето во Масхолм
Пристаништето во Масхолм
Пристаништето во Масхолм
Грб на Масхолм
Масхолм во рамките на Германија
Масхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Кај-Уве Андресен (СДП)
Основни податоци
Површина 8,4 км2
Надм. височина 0 м
Население 601 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24404
Повик. бр. 04642
Портал www.maasholm.de
Местоположба на Масхолм во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°41′4″N 9°59′27″E / 54.68444° СГШ; 9.99083° ИГД / 54.68444; 9.99083Координати: 54°41′4″N 9°59′27″E / 54.68444° СГШ; 9.99083° ИГД / 54.68444; 9.99083

Масхолм (германски: Maasholm; дански: Masholm) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)