Прејди на содржината

Анеби

Координати: 54°43′0″N 9°43′0″E / 54.71667° СГШ; 9.71667° ИГД / 54.71667; 9.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анеби
Анеби
Анеби
Анеби
Грб на Анеби
Анеби во рамките на Германија
Анеби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Хајнрих Иферсен (WGA)
Основни податоци
Површина 3,8 км2
Надм. височина 49 м
Население 199 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24996
Повик. бр. 04637
Портал www.ahneby.de
Местоположба на Анеби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′0″N 9°43′0″E / 54.71667° СГШ; 9.71667° ИГД / 54.71667; 9.71667

Анеби (германски: Ahneby; дански: Åneby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)