Прејди на содржината

Нотфелд

Координати: 54°37′N 9°46′E / 54.617° СГШ; 9.767° ИГД / 54.617; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нотфелд
Пожарникарна станица во Нотфелд
Пожарникарна станица во Нотфелд
Пожарникарна станица во Нотфелд
Нотфелд во рамките на Германија
Нотфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Јирген Јесен-Шит
Основни податоци
Површина 3,18 км2
Надм. височина 19 м
Население 118 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Нотфелд во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°46′E / 54.617° СГШ; 9.767° ИГД / 54.617; 9.767

Нотфелд (германски: Nottfeld; дански: Notfeld) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)