Мегердорф

Координати: 54°20′46″N 9°24′5″E / 54.34611° СГШ; 9.40139° ИГД / 54.34611; 9.40139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мегердорф
Улица во Мегердорф
Улица во Мегердорф
Улица во Мегердорф
Грб на Мегердорф
Мегердорф во рамките на Германија
Мегердорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Уве Штук
Основни податоци
Површина 24,11 км2
Надм. височина 3 м
Население 684 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24799
Повик. бр. 04339
Портал www.kropp.de
Местоположба на Мегердорф во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°20′46″N 9°24′5″E / 54.34611° СГШ; 9.40139° ИГД / 54.34611; 9.40139

Мегердорф (германски: Meggerdorf; дански: Meggertorp) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)