Прејди на содржината

Вандеруп

Координати: 54°40′N 9°19′E / 54.667° СГШ; 9.317° ИГД / 54.667; 9.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вандеруп
Црква во Вандеруп
Црква во Вандеруп
Црква во Вандеруп
Грб на Вандеруп
Вандеруп во рамките на Германија
Вандеруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Градоначалник Улрике Карстенс
Основни податоци
Површина 28,64 км2
Надм. височина 24 м
Население 2.575 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24997
Повик. бр. 04606
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Вандеруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°19′E / 54.667° СГШ; 9.317° ИГД / 54.667; 9.317

Вандеруп (германски: Wanderup; дански: Vanderup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)