Прејди на содржината

Тетенхузен

Координати: 54°21′N 9°30′E / 54.350° СГШ; 9.500° ИГД / 54.350; 9.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетенхузен
Грб на Тетенхузен
Тетенхузен во рамките на Германија
Тетенхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Холштајн
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Јирген Крол
Основни податоци
Површина 23,13 км2
Надм. височина 4 м
Население 942 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24817
Повик. бр. 04624
Портал www.kropp.de
Местоположба на Тетенхузен во рамките на округот Шлезвиг-Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°21′N 9°30′E / 54.350° СГШ; 9.500° ИГД / 54.350; 9.500

Тетенхузен (германски: Tetenhusen; дански: Tetenhuse) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)