Клапхолц

Координати: 54°37′10″N 9°32′20″E / 54.61944° СГШ; 9.53889° ИГД / 54.61944; 9.53889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клапхолц
Грб на Клапхолц
Клапхолц во рамките на Германија
Клапхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Ајелт Јансен
Основни податоци
Површина 8,22 км2
Надм. височина 52 м
Население 451 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24860
Повик. бр. 04603
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Клапхолц во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′10″N 9°32′20″E / 54.61944° СГШ; 9.53889° ИГД / 54.61944; 9.53889

Клапхолц (германски: Klappholz; дански: Klapholt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)