Тарштет

Координати: 54°34′N 9°40′E / 54.567° СГШ; 9.667° ИГД / 54.567; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тарштет
Црква во Тарштет
Црква во Тарштет
Црква во Тарштет
Грб на Тарштет
Тарштет во рамките на Германија
Тарштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Ханс Вернер Берлау
Основни податоци
Површина 13,69 км2
Надм. височина 23 м
Население 936 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24893
Повик. бр. 04622
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Тарштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°40′E / 54.567° СГШ; 9.667° ИГД / 54.567; 9.667

Тарштет (германски: Taarstedt; дански: Torsted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)