Хусби

Координати: 54°46′N 9°34′E / 54.767° СГШ; 9.567° ИГД / 54.767; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хусби
Грб на Хусби
Хусби во рамките на Германија
Хусби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хируп
Градоначалник Гинтер Шмит
Основни податоци
Површина 19,32 км2
Надм. височина 49 м
Население 2.418 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24975
Повик. бр. 04634
Портал www.amthuerup.de
Местоположба на Хусби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°34′E / 54.767° СГШ; 9.567° ИГД / 54.767; 9.567

Хусби (германски: Husby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)