Хируп (амт)

Координати: 54°45′00″N 9°31′01″E / 54.750° СГШ; 9.517° ИГД / 54.750; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хируп (германски: Hürup) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Хируп.

Општинската заедница Хируп се состои од следниве општини:

  1. Аузакер
  2. Фрајенвил
  3. Гросзолт
  4. Хируп
  5. Хусби
  6. Масбил
  7. Таструп

54°45′00″N 9°31′01″E / 54.750° СГШ; 9.517° ИГД / 54.750; 9.517