Холингштет (Трене)

Координати: 54°27′N 9°20′E / 54.450° СГШ; 9.333° ИГД / 54.450; 9.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холингштет
Стара куќа во Холингштет
Стара куќа во Холингштет
Стара куќа во Холингштет
Грб на Холингштет
Холингштет во рамките на Германија
Холингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Петра Билов (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,51 км2
Надм. височина 4 м
Население 988 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24876
Повик. бр. 04627
Портал www.hollingstedt.de
Местоположба на Холингштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°27′N 9°20′E / 54.450° СГШ; 9.333° ИГД / 54.450; 9.333

Холингштет (германски: Hollingstedt; дански: Hollingsted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината е сместена на реката Трене.

Историја[уреди | уреди извор]

Тука, во 449 година се вели дека Англите пловеле со своите пловила преку реките Трене-Ајдер низ Северното Море до Велика Британија. Во карта од 1596 година, Холингштет е означено како товарно пристаниште.

Во текот на Викинзите, Холингштет служел како пристаниште за Хедеби на фјордот Шлај на Балтикот, пресекувајќи го долгиот пат околу полуостровот Јитланд. Плимите на Северното Море стигнувале до Холингштет, па така поголеми пловила можеле да пловат во реката, додека браната кај Колденбител не ја затворил Трене во 1570 година.

Во 826 година, Ансгар, апостолот на Северот, придружен од викиншкиот крал Харалд Кларк дошле од Мајнц, каде Харалд бил крстен и продолжиле кон Хедеби.

Во текот на ископувањата во и околу Холингштет биле пронајдени илјадници керамички садови, кои потекнуваат од VI и XIII век, доказ за живиот свет и трговија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)