Колденбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колденбител
Црква Св. Леонард
Црква Св. Леонард
Црква Св. Леонард
Грб на Колденбител
Колденбител во рамките на Германија
Колденбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Детлеф Хоненс
Основни податоци
Површина 25,76 км2
Надм. височина 2 м
Население 907 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25840
Повик. бр. 04881
Портал www.koldenbuettel.de
Местоположба на Колденбител во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°23′11″N 9°4′4″E / 54.38639° СГШ; 9.06778° ИГД / 54.38639; 9.06778Координати: 54°23′11″N 9°4′4″E / 54.38639° СГШ; 9.06778° ИГД / 54.38639; 9.06778

Колденбител (германски: Koldenbüttel; севернофризиски: Koolnbütel; долногермански: Kombüddel; дански: Koldenbyttel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)