Голдебек

Координати: 54°40′N 9°9′E / 54.667° СГШ; 9.150° ИГД / 54.667; 9.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голдебек
Грб на Голдебек
Голдебек во рамките на Германија
Голдебек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Петер Јесен (ABCWG)
Основни податоци
Површина 10,18 км2
Надм. височина 12 м
Население 365 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25862
Повик. бр. 04673
Портал www.goldebek.de
Местоположба на Голдебек во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°9′E / 54.667° СГШ; 9.150° ИГД / 54.667; 9.150

Голдебек (германски: Goldebek; дански: Goldbæk, севернофризиски: Golbäk) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)