Зидерхефт

Координати: 54°22′55″N 9°14′30″E / 54.38194° СГШ; 9.24167° ИГД / 54.38194; 9.24167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидерхефт
Патоказ за Зидерхефт
Патоказ за Зидерхефт
Патоказ за Зидерхефт
Зидерхефт во рамките на Германија
Зидерхефт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Тевес Фогелзанг
Основни податоци
Површина 2,6 км2
Надм. височина 5 м
Население 17 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25876
Повик. бр. 04884
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Зидерхефт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°22′55″N 9°14′30″E / 54.38194° СГШ; 9.24167° ИГД / 54.38194; 9.24167

Зидерхефт (германски: Süderhöft; дански: Sønderhøft) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)