Мидлум (Фер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мидлум
Сламена куќа во Мидлум
Сламена куќа во Мидлум
Сламена куќа во Мидлум
Мидлум (Фер) во рамките на Германија
Мидлум (Фер)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фер-Амрум
Градоначалник Штефан Хинриксен
Основни податоци
Површина 8,5 км2
Надм. височина 6 м
Население 440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25938
Повик. бр. 04681
Портал www.amt-foehr-amrum.de
Местоположба на Мидлум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°43′N 8°31′E / 54.717° СГШ; 8.517° ИГД / 54.717; 8.517Координати: 54°43′N 8°31′E / 54.717° СГШ; 8.517° ИГД / 54.717; 8.517

Мидлум (германски: Midlum; фериншки: Madlem) — општина на островот Фер, во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Името се изведува од тоа што селото се наоѓа во средиштето на островот. Во исто време се наоѓал на раскрсница на двата историски главни пата, кои поминувале низ Фер во насока север-југ. Името „Мидлум“ е првпат забележано во 1462 година.

Дури и денес постои традиција во Мидлум да се оди до морската брана на пролет и да се припрема оброк. Оваа навика потекнува од времето кога овците на селото биле носени таму да го поминуваат летото. Традиционално, децата им помагаат на овчарите и потоа им биле давани кнедли.

Политика[уреди | уреди извор]

До 2006 година, Мидлум бил седиште на општинската заедница Фер-Ланд.

Економија[уреди | уреди извор]

Туризмот е важен приходен фактор за селото.

Образование[уреди | уреди извор]

Мидлум има основно училиште за источниот дел на Фер и градинка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]